MI A JEGYESKURZUS?
Egyházi és szakmai segítség fiataloknak, akik házasságra készülnek. Lehetőség a párkapcsolat megismerésére és elmélyítésére és ismerkedési lehetőség más párokkal. A jegyeskurzus ugyanakkor közösségben való felkészülés a szentségi házasságra és a keresztény családi életre. Elsősorban evangelizáció, mert Isten házasságra és családi életre vonatkozó tervét ismerhetjük meg a Biblia alapján, másodsorban kurzus, hiszen szakemberek is megszólalnak.
A JEGYESKURZUS FORMÁJA
A képzés formája interaktív. Nemcsak előadásokból, tanításból áll, hanem a résztvevők beszélgetnek, annyit osztva meg kapcsolatuk dolgaiból, amennyit szükségesnek találnak. A jegyeskurzus nem helyettesíti a plébániai jegyesoktatást. Ajánljuk a saját plébánossal való találkozást is.
KIKNEK SZÓL A JEGYESKURZUS?
Pároknak, akik szeretnék jobban megismerni önmagukat és kapcsolatukat. Jegyben lévő, házasságukat közeljövőben kötő fiataloknak. Azok számára ideális, akik a kurzus elvégzése után kötnek házasságot.
A JEGYESKURZUSOK FŐBB TÉMÁI
Az első alkalom legtöbbször ismerkedős, azt követően lehetnek önismereti témák is. Általában szó esik a házastársi kommunikációról, a szeretetnyelvekről, a férfi és női szerepekről, párkapcsolati konfliktuskezelésről, az otthonról hozott családi mintákról, a gyermekvállalásról és a gyermekek születése után jelentkező problémákról, gyermeknevelésről, családi ünnepek megéléséről és családi imáról.
JEGYESKURZUSOK A GYULAFEHÉRVÁRI FŐEGYHÁZMEGYÉBEN
CSÍKKARCFALVA
GYERGYÓSZENTMIKLÓS
GYIMESFELSŐLOK
Feltöltés alatt
KÁPOLNÁSFALU
Feltöltés alatt
KOLOZSVÁR
Feltöltés alatt
MAROSVÁSÁRHELY
ÚJ JEGYESKURZUS
2023. FEBRUÁRJÁBAN
SEPSISZENTGYÖRGY
Feltöltés alatt
SZENTEGYHÁZA
Feltöltés alatt
SZÉKELYUDVARHELY
Feltöltés alatt
SZÉKELYSZENTKIRÁLY
SZÉKELYVARSÁG
Feltöltés alatt
KAPCSOLÓDÓ ÍRÁSOK
OLVASNIVALÓK JEGYESEKNEK
„A jegyeseket ösztönözni és segíteni kell abban, hogy kimondják, mit várnak egy esetleges házasságtól: mit gondolnak a maguk módján a szeretetről és az elköteleződésről, mi az, amit a másiktól várnak, miféle közös életet szeretnének megtervezni. Az ilyen beszélgetések hozzásegíthetnek annak belátásához, hogy igazában kevés az érintkezési pont, és hogy a kölcsönös vonzódás önmagában nem elegendő az egység fenntartásához.” (Amoris laetitia, 209)
„Házasság szavunk a férfi és a nő egymás iránti elköteleződését is jelzi, hiszen a házasság egy közös lelki-szellemi házépítés, az esküvő az ünnepélyes alapkőletétel. Ebbe az alapba sok minden bekerül: az egymás iránti szerelem, a baráti szeretet, a közös álmok, a tehetségük, a szülők és barátok imái, erkölcsi és anyagi támogatásuk. A legfontosabb azonban, hogy Isten jelen legyen életük közös házában. Ő ad szilárdságot, biztonságot, erőt ahhoz, hogy egy életen át kitartsanak egymás mellett.”
„Napjaink civilizált társadalmában az eljegyzés veszített jelentőségéből, többnyire formasággá vált. Nincs ugyanis jelentősége annak, hogy valaki eljegyzett menyasszony vagy vőlegény. Akik azonban nem tulajdonítanak jelentőséget a jegyességnek, legtöbbször a házasságot sem veszik komolyan, a házasságot sem tekintik életre szóló döntésnek.”
„A házasság: szentség. Isteni kegyelem által kezdeményezett és a felek kölcsönös beleegyezésével létrejövő életközösség, hivatás és küldetés az Egyházban. Csakis természetfeletti vonatkozásában érthető, hogy alapja a szeretet, éltetője a szeretet, célja a szeretet, hogy a házasság élethosszig tartó elköteleződés, hogy ez a kapcsolat nyitott az életre, gyermekek születnek a világra, mely által gyarapszik és szépül a világ.”
„A házasságra való felkészítés elsődleges feladata a bontakozó párkapcsolat iránti öröm kifejezése, az áradó kegyelem útjának egyengetése, nem csupán figyelmeztetés, kioktatás, veszélyek és szankciók emlegetése. ”
„A házasságkor meghozott döntésnél a bizalom a fontos: az ismerkedés korszaka meg a jegyesség ad egy objektív alapot ahhoz, hogy eldöntsük, merjünk-e közösen beleugrani ebbe a jövőbe vagy nem. Ahogy láttuk, hogy egymást hogyan egészítjük ki, hogy hogyan működünk együtt, úgy döntöttük el, hogy belevághatunk egy nagyobb »feladatba«.”