Április 11-12 között zajlott Marosvásárhelyen az „Útépítés a befogadó, rugalmas és a családokat bevonó önkéntesség gyakorlati megvalósítása felé” c. (HU01-KA210-ADU-000254522) Erasmus+ projekt keretében szervezett első szervezeti workshopunk, melyen a Gyulafehérvári Családpasztoráció mellett az Áradat Egyesület, az Életfa Családos Közösség, a kolozsvári Szent Mihály Plébánia, a marosvásárhelyi Remete Szent Antal Plébánia és a Vox Cordis Szívhang Egyesület képviselői vettek részt. A szűk másfél napos rendezvényen a szegedi Talentum Alapítvány az Önkéntesség Támogatásáért trénerének segítségével összegeztük tapasztalatinkat arról, hogyan válhatunk olyan szervezetekké, ahol a kevesebb lehetőséggel rendelkezők (például fogyatékkal élő, kevesebb jövedelmű, vidéken élő, stb.) és a családi kapcsolatban önkénteskedni kivánók (pl. házaspárok, szülő-gyermek, nagyszülő-unoka, stb.) egyaránt befogadásra kerülnek, mégpedig teljes értékű önkéntesként.
A résztvevő szervezetek egyetértettek abban, hogy bár az önkéntesség „ingyenes” (ellenszolgáltatás nélküli) tevékenységet jelent, ennek ellenére óriási értéket jelent, amely nélkül a felvállalt szolgálatok töredékét sem tudnák megvalósítani. Közös felismerésünk volt, hogy ideális önkéntes éppúgy nem létezik, mint ahogy ideális fogadó szervezet sem – viszont lehet törekedni arra, hogy az adott feladatra, az adott szervezethez, az adott önkéntes a legjobban illeszkedjen.
Szóba kerültek az önkéntes menedzsment statikus és dinamikus elemei, azaz az önkéntesek fogadásához olyan szervezeti keretek és folyamatok kialakítása, amely a legjobban segíthetik a rugalmas önkéntességet. Miért fontos lépcsőzetes küszöböket állítani a toborzás során? Mi a különbség az önkénteskoordinátor és -mentor között? Milyen viszony kívánatos alkalmazottak és önkéntes munkatársak között? Milyen motivációk vezetik az önkénteseket és hogyan lehet ezekről őszintén beszélni? Milyen szervezeti specialitásai lehetnek a kevesebb lehetőséggel rendelkező és/vagy családi kapcsolatban önkénteskedők fogadásának? Többek között ezekről a kérdésekről beszéltünk a workshop során.
A workshop végén kapott visszajelzések alapján elmondhatjuk, hogy nagyon hasznosan telt ez a másfél nap. A résztvevők most egy hosszabb gyakorlati időszakkal folytatják a rugalmas önkéntesség felé való útépítést, melynek során megpróbálják saját szervezeteikbe beépíteni a hétvégén kapott felismeréseket. Ezután szeptemberben fogunk újra találkozni, megosztani egymással az időközben szerzett tapasztalatokat.
Török Bernadett projektfelelős
Hagyj üzenetet